fbpx

V rámci 2. kola výzvy k podání solidárních projektů v roce 2021 uspěla skupina 5 našich členů z řad mladých dospělých s projektem: Tour de pláž - u vody bezpečně. Jak název napovídá, hlavním cílem bylo realizovat veřejné workshopy zaměřené na problematiku záchrany tonoucího, a to přímo na různých plážích na Brněnské přehradě. Hlavní motivací bylo umožnit široké veřejnosti procvičení dovedností nutných k záchraně tonoucího / sebezáchraně přímo v prostředí přírodní vodní plochy a to zdarma.

Samotné realizaci předcházela několikaměsíční důkladná příprava programu, materiálu, metodiky, propagačních materiálů atd. Jako místa realizace nakonec tým vybral: pláž u Sirky, pláž u Rokle, pláž na Sokolském koupališti a pláž na Kozí Horce. Na workshopech jsme pro návštěvníky připravili tyto aktivity:

  • Přístup k osobě v bezvědomí nebo po tonutí, zjištění stavu vědomí a následná péče včetně resuscitace
  • Záchrana tonoucího či unaveného plavce pomocí házecí pomůcky (záchranný míč, házecí pytlík)
  • Sebezáchrana ve vodě, plavání se záchrannou vestou, pomoc tonoucímu či unavenému plavci záchrannou pomůckou (záchranný pás nebo pomocí improvizované pomůcky (PET lahev, větev, …)
  • Zásady bezpečného pohybu u vody a kontaktování tísňové linky pomocí telefonu či Aplikace Záchranka
1. Workshop (29. května 2022), pláž u Sirky, Brněnská přehrada

Mimo výše uvedené aktivity společné pro všechny termíny byla pro návštěvníky připravena prohlídka přistaveného člunu vodních záchranářů a možnost vyzkoušet si plaveckou bójku (pro zlepšení viditelnosti na volné vodě). Také jsme návštěvníky informovali o službách na Brněnské přehradě, jak mohou lidé kontaktovat vodní záchranáře při krizové situaci nebo o dalších činnostech naší organizace (kroužek Mladý vodní záchranář, příměstské tábory Léto s vodníky nebo vodní záchranný sport).

Stanoviště workshopu Tour de pláž - u vody bezpečně

Nácvik záchrany tonoucího házecí pomůckou

 

2. Workshop (19. června 2022), pláž u Rokle, Brněnská přehrada

Mimo výše uvedené aktivity společné pro všechny termíny byla pro návštěvníky připravena možnost vyzkoušet si paddleboard a záchranu za jeho využití. Paddleboardy se stávají velmi oblíbeným rekreačním nástrojem a proto je vhodné, aby lidé věděli jak se s ním zachovat při krizové situaci na vodě.

Nácvik resuscitace (postup při zástavě dechu a oběhu po tonutí) na figurínách

 

3. Workshop (23. července 2022), pláž na Sokolském koupališti, Brněnská přehrada
Nácvik záchrany tonoucího ve vodě za použití plovoucí pomůcky

 

4. Workshop (13. srpna 2022), pláž Kozí Horka, Brněnská přehrada

Mimo výše uvedené aktivity společné pro všechny termíny byl pro návštěvníky přistaven stánek partnera Aplikace Záchranka. Zde si návštěvníci mohli vyslechnout od jejich lektorů informace o možnostech krizového volání s odesláním aktuální polohy prostřednictvím této aplikace a následně si to mohli prakticky natrénovat.

Celkový pohled na stanoviště Tour de pláž a stánek Aplikace Záchranka

Nácvik záchrany házecím pytlíkem a použití záchranné vesty

 

Zhodnocení a výsledky projektu
  • Workshopy navštívilo přes 300 lidí
  • Naši mladí členové si vyzkoušeli realizaci vlastního projektu
  • Ukotvení konceptu veřejných workshopů na Brněnské přehradě, které bychom rádi rozvíjeli i do budoucna

"Solidární projekty jsou zajímavou platformou pro skupiny mladých lidí, kteří vidí nějaký problém a chtějí se aktivně zapojit do jeho řešení. Výhodou projektu je možnost vedení od kouče, který pomáhá skupině s přípravou, realizací a hodnocením projektu. Projekt navíc může podat i neformální skupina, která není pod žádnou organizací. Pokud máte nějaký zajímavý nápad, doporučuji si načíst potřebné informace a pustit se do toho!"

V. Coufal, člen týmu realizujícího projekt
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Projekt byl spolufinancován Evropským sborem solidarity Evropské unie. Bližší informace o programu jsou dostupné na webu Domu zahraniční spolupráce zde.